logo 

 

 

opiekunowie: Arleta Marchlewska i Aurelia Kasprzak

 

 

Szkolny Klub Przedsiębiorczości

 

Rok szkolny 2016/2017
Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły  wezmą udział w Dniu Przedsiębiorczości,                 organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jest to program jednodniowych praktykodbywanych w wybranym zakładzie pracy.Uczniowie mają możliwość poznania specyfiki wybranego przez siebie zawodu.                                                    

To już 26 kwietnia 2017roku !

 

 

 

Poszerzeniem działalności I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie było utworzenie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. Klub działa od października 2007 roku i został zorganizowany przez Arletę Marchlewską i Aurelię Kasprzak.

Temat praw konsumenckich wydał się na tyle ważny i ciekawy, że nauczycielki postanowiły zainteresować nim uczniów.

Taka forma działalności daje możliwości uczestnictwa w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach. Klub zrzesza około piętnastu uczniów.

W ciągu kilku lat pracy, w ramach działalności klubu zrealizowano kilka ważnych projektów:

  • cykl pogadanek na temat praw konsumenta, które prowadzili starsi koledzy dla uczniów klas pierwszych i drugich
  • spotkania z pracownikami banku poświęcone problematyce oszczędzania,
  • wycieczki do zakładów pracy – preorientacja zawodowa (uczniowie odwiedzili oczyszczalnię ścieków, straż pożarną, prokuraturę, policję),
  • udział uczniów w nowoczesnym projekcie edukacyjnym „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa”
  • jarmark bożonarodzeniowy
  • mini-przedsiębiorstwa zakładane przez uczniów – można zlecić hafty na ręcznikach czy koszulkach lub zamówić kartki okolicznościowe
  • Dzień Przedsiębiorczości
  • akcje na rzecz pomocy społecznej

Dzień Przedsiębiorczości jest organizowany w Polsce przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Celem projektu jest lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy oraz umożliwienie młodzieży świadomego zaplanowania drogi zawodowej. W naszej szkole Dzień Przedsiębiorczości odbywa się od 2009r. , corocznie na przełomie marca i kwietnia. Uczniowie uczestniczący w przedsięwzięciu odbywają jednodniowe praktyki w wybranych zakładach pracy, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Włączenie się w Dzień Przedsiębiorczości pozwala uczniom na poznanie specyfiki wybranego przez nich zawodu, dało szansę znalezienia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową. Młodzi ludzie mogą przekonać się, jak duże znaczenie mają relacje interpersonalne dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Ważna jest także możliwość zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

W zmieniającej się rzeczywistości i uderzającego zobojętnienia na potrzeby drugiego człowieka, klub zajmuje się organizowaniem w szkole różnorakich zbiórek na cele charytatywne. Do tych akcji włącza się również grono pedagogiczne. Corocznie w październiku – miesiącu oszczędzania – uczniowie odkładają drobne oszczędności: 10-, 20- i 50-ciogroszówki i przekazujemy je na wsparcie działającej w Szubinie Stołówki Św. Faustyny. Dla wielu ubogich z miasta spożywane tam obiady są jedynym pełnowartościowym posiłkiem w ciągu dnia. Drobne datki naszych uczniów wydawać się mogą niewielką kwotą, ale stołówka utrzymuje się jedynie z ofiarności darczyńców.

Na terenie szkoły członkowie klubu zorganizowali również inne duże akcje dla potrzebujących, np. przed świętami Bożego Narodzenia była zbiórka odzieży dziecięcej i zabawek dla podopiecznych Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie, w następnym roku zbiórka odzieży dla bezdomnych z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu „Judym” w Kołaczkowie, następnie - przeprowadzono zbiórkę zabawek i książek celem doposażenia Przedszkola nr 2 w Szubinie.

         Członków klubu łączy też wspólne spędzanie czasu wolnego – na zakończenie roku szkolnego wybraliśmy się na rajd rowerowy do Pińska połączony z grillowaniem.

Dzień Przedsiębiorczości 2013

Dzień Przedsiębiorczości- relacja Patryka Dzikowskiego

Dzien Przedsiębiorczości - relacja Agnieszki Przybylskiej

 

 

 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj23
Wczoraj66
Tydzień297
Miesiąc884
Wszystko139837

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42