zdjcie wolontariat  

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Celem naszych czynów

powinno być czynienie  dobra.
                                      Platon

                                               

Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza

 

            Ważnym osiągnięciem pracy wychowawczej, a zarazem poszerzeniem działalności I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, było utworzenie w marcu 2003 roku Szkolnego Klubu Wolontariusza. Przez kilka lat swojej działalności klub zrzeszał łącznie 70 wolontariuszy. Celem klubu wolontariusza jest niesienie przez licealistów bezinteresownej pomocy niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży.
Klub współpracował z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem w Bydgoszczy oraz Powiatową Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Nakle n. Notecią. Efektem tej współpracy byłop przygotowanie wspólnych przedsięwzięć dla podopiecznych oraz organizacja szkoleń dla wolontariuszy.
Wolontariusze opiekowali się przede wszystkim dziećmi niepełnosprawnymi w ich domach oraz pomagali w nauce.
 Praca wolontariuszy jest na bieżąco monitorowana. Zbierane są informacje zwrotne od rodziców dzieci podopiecznych oraz gromadzone karty pracy wypełniane przez członków klubu.
Klub wziął udział w ogólnopolskiej akcji pomocy społecznej, organizowanej i realizowanej za pośrednictwem Internetu, w okresie Świąt Bożego Narodzenia roku. Zimowa Gwiazdka Akcji Rodzina Rodzinie polegała na łączeniu za pośrednictwem Internetu darczyńców z osobami potrzebującymi. Za tę działalność nasze liceum otrzymało Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie.
Obraz 005
 
Opracowanie i wdrożenie projektu i wniosku o grant Przyjazna dłoń

 Klub wziął w maju 2004 roku udział w konkursie grantowym Fundacji Stefana Batorego „Kolorowa Akademia”.
Chcąc uzyskać dofinansowanie na działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza, trzeba było napisać dobry projekt.

W naszym projekcie precyzyjnie określiliśmy tożsamość klubu oraz generalny kierunek naszych działań, zgodny z priorytetami grantodawcy, czyli stworzenie równych szans dla młodzieży niepełnosprawnej. Dokonaliśmy rzeczowego opisu potrzeb naszych podopiecznych, a także celów projektu. Na koniec obliczyliśmy budżet. Jasny i precyzyjny kosztorys opiewał na 8 tysięcy złotych.

 Nasz projekt okazał się innowacyjny. Szkolny Klub Wolontariusza działający przy I Liceum w Szubinie otrzymał grant. We wrześniu 2004 roku projekt „Przyjazna dłoń” został wdrożony. Był systematycznie realizowany do czerwca 2006 roku i zamierzone cele zostały osiągnięte.

Obraz 026


Powstał również moduł utworzenia biblioteczki Akcji Katolickiej oraz koleżeńskiej pomocy w nauce udzielanej przez wolontariuszy swym rówieśnikom w szkole.

Obecnie członkowie klubu współpracują z Przedszkolem Samorządowym nr 2  Szubinie.

Wolontariusze pomagają,  opiekując się dziećmi w wieku od 3do 5 lat.

Towarzyszą dzieciom  w zabawie, nauce, czytaniu bajek, rysowaniu. Uczestniczą w organizacji przedsięwzięć takich jak Mikołaj w Przedszkolu, Dzień sportu dla przedszkolaków w LO oraz Festyn rodzinny.

Zapraszamy chetnych do współpracy.Jeżeli jesteś osobą, która lubi pomagać innym, a przede wszystkim dzieciom, to możesz zostać członkiem naszego klubu.Nagrodą dla Ciebie będzie Twoja satysfakcja i uśmiech dziecka.Potrzebujemy takich jak Ty!

 

 

Opiekun Klubu

Elżbieta Kłosowska-Hilscher

 

 obejrzyj prezentację!

 

 

 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj23
Wczoraj66
Tydzień297
Miesiąc884
Wszystko139837

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42