Potyczki ortograficzne
Julia Spławska i Wiktor Borzych, uczniowie klasy IIa, reprezentowali naszą szkołę w XIV Powiatowym Konkursie Ortograficznym o Pióro Starosty Nakielskiego.
Wiktor zajął w nim czwarte miejsce.
Gratulujemy!
 
potyczki2017 3
 
potyczki2017 2
 Konkurs odbył się 7 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Krzywoustego w Nakle. Tekst dyktanda, jak co roku przygotował dr Rafał Zimny z Katedry Języka Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a brzmiało ono tak:
 
Superdylematy poetki opacznej
Melania Sentymentalska, znana w powiecie nakielskim twórczyni liryki miłosno-melancholijnej, bezskutecznie rozmyślała, jak by tu po raz kolejny rozsławić wśród niekochliwych wcale sadczan swoje arcygenialne poematy o niespełnionym afekcie niemalże 60- letniego eks-Ślązaka do nowo poznanej, nie najmłodszej zresztą, urzędniczki powiatowego starostwa w Nakle n. rzeką Notecią. Zrazu chciała się wdać z czytelnikami, od których żądała niekłamanej wierności, w nie byle jaką grę półsłówek. Porzuciła jednakże tę płochą ideę, doszedłszy do wniosku, że nierozkochani w jej rymotwórstwie i nieprzygotowani czytelnicy nijak nie zrozumieją, z jakże potężną ekspresją emocji przyszło im się zetknąć. Rozważała więc, nieco jakby poważniej, możliwość ataku na łapu-capu, tak by koledzy poeci poczuli się z miejsca outsiderami. Ale i tę strategię po pół godzinie namysłu odrzuciła nasza poetka geniusz. Rzekła bowiem sobie tak: „Na Jowisza! Wszakże nowy tomik mój pt. „Naddźwiękowe telepatie serc” winien by trafić nie tylko do schłopiałych abonentów „Ilustrowanego Tygodnika Ponadpowiatowego”, ale też nie gorsze niż Mickiewiczowskie rymy me pieścić skłonne by uszy wrażliwe po 80 zgoła latach. Trzeba by więc znaleźć się w „Wielkim almanachu późnopolskiej poezji”, wydawanym w Skarżysku-Kamiennej przez prof. prof. Dziębałę i Brzuchatka, albowiem nieumieszczenie tam dzieł mych o prawdziwym artyzmie potomnym zapomnieć pozwoli”. Słowa te ulżyły Melanii nie lada. Poczuła, że uchodźstwo z województwa kujawsko-pomorskiego stało się aż nazbyt naglącą koniecznością. Nazajutrz przeto ponaddwudziestoletnim autobusem PKS-u uchodziła z okolic Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, gdzie lud-ciemięzca lekceważył jej żądzę epopei miłosnej. Niechżeby no ktoś zadośćuczynił tęsknotom Melanii S.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj20
Wczoraj51
Tydzień139
Miesiąc1294
Wszystko138443

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42