Jej stały człon stanowili kapitan Bronisław Radliński (Bydgoszcz), I oficer Roman Nowak (Nakło), II oficer Witold Kantak (Więcbork), którzy przyjęli zaproszenie młodzieży Szkolnego Koła Żeglarskiego I LO w Nakle i podzielili się swoją wiedzą na temat żeglarstwa oraz wrażeniami z odbytego rejsu.

Uroczystego powitania zaproszonych gości dokonał dyrektor szkoły Paweł Darul. Pierwsza część konferencji poświęcona była żeglarstwu szkolnemu, współpracy nakielskiego i szubińskiego ogólniaka w prowadzeniu kół żeglarskich oraz organizacji mazurskich rejsów. Młodzież opowiadała o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z żeglowaniem. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie ze SKŻ I LO im. S. Wyspiańskiego w Szubinie prowadzonego przez Panią Małgorzatę Bielską-Pingot oraz sternicy, którzy rok rocznie pomagają w organizacji rejsów Jacek Wiśnicki i Marek Semrau.

W drugiej części zgromadzeni w auli goście obejrzeli krótki film ukazujący wielkość wydarzenia jakiego dokonała załoga Solanusa oraz wysłuchali prezentacji z podróży wokół obu Ameryk. Bronisław Radliński, Roman Nowak i Witold Kantak opowiadali o przeżyciach związanych z odbytą wyprawą, trudnościach z jakimi zmagali się podczas rejsu oraz o miłych chwilach, gdy w wielu portach świata witała ich mieszkająca tam Polonia. Wystąpienie to było dużym przeżyciem dla młodych adeptów żeglarstwa, którzy jak podkreślił kapitan Solanusa, są na początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Na zakończenie swojego wystąpienia załoga członkowie morskiej wyprawy wręczyła zaproszonym gościom oraz organizatorom konferencji wydanie książkowe pt. ”Morskim Szlakiem Poloni 2010-2011”.

W trzeciej części konferencji wystąpił Tamasz Dziaman z krótkim koncertem szant, który pierwszy swój utwór „North West Passage” zadedykował dzielnym żeglarzom. Po wysłuchaniu szant była okazja by porozmawiać z załogą, jak również obejrzeć przygotowana przez młodzież wystawę z odbytych rejsów żeglarskich.

Organizatorem konferencji było Szkolne Koło Żeglarskie I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią wraz z opiekunem Marcinem Kulińskim. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomogli w organizacji konferencji.

 

 

Marcin Kuliński

Licznik odwiedzin

Dzisiaj41
Wczoraj46
Tydzień354
Miesiąc1088
Wszystko138237

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42