W szubińskim ogólniaku trwają intensywne przygotowania wodniaków do kolejnych wypraw w ramach realizowanego w szkole grantu powiatowego na zajęcia pozalekcyjne pt.”WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE ,SZKOŁY POD ŻAGLAMI KRZYWOUSTY I WYSPIAŃSKI”.

Już za tydzień 1 czerwca na dwudniowy spływ kajakowy rzeką Noteć z Dębinka do Nakła wyruszy grupa licealistów pod opieką instruktorów kajakarstwa: pana Jacka Maćkowskiego, Tomasza Półtoraka i Tomasza Bodnara oraz koordynatorki projektu p. Małgorzaty Pingot. Trwają ostatnie intensywne przygotowania do wyprawy. W ubiegłym tygodniu instruktorzy dokonali objazdu trasy spływu, sprawdzili miejsca newralgiczne – miejsca gdzie można zwodować bezpiecznie kajaki, przenieść je oraz sprawdzili miejsca najlepsze na postój - okolice mostku w Małych Rudach, gdzie zaplanowany jest obiad. Teraz pozostaje tylko spakować sprzęt biwakowy-śpiwory, karimaty, namioty oraz drewno na ognisko i można będzie ruszać na szlak. Będzie to dla wielu uczniów prawdziwy sprawdzian ich możliwości fizycznych oraz sprawdzian umiejętności kajakarskich.

Oprócz kajakarzy w szkole na zajęciach koła żeglarskiego uczniowie zgłębiają tajniki żeglarstwa. Poznali budowę jachtu, podstawowe pojęcia z teorii żeglowania , czyli kursy jachtu względem wiatru, proste manewrowanie jachtem żaglowym oraz prace bosmański – wiązanie węzłów żeglarskich. Na ostatnich zajęciach uczyli się wiązać węzeł ratowniczy i sprawdzali, czy rzeczywiście się nie zaciska, a było przy tym dużo śmiechu. Sprawdzali jaka jest różnica między supłem a ósemką i do czego służą . Dziewczęta uczyły się jak wiązać odbijacze, bo na rejsach zdarzyły się już przypadki, że zle przywiązany odbijacz odpłynął w siną dal. Kolejnym węzłem sprawiającym dużo problemu był węzeł knagowy, co wszyscy ćwiczyli na specjalnie przygotowanej drewnianej knadze. Nieodzowną umiejętnością jaką musi posiadać każdy żeglarz jest buchtowanie lin na pokładzie i to też wszyscy ćwiczyli, aż do skutku, bo już niedługo nadejdzie czas podsumowania tego szkolenia i okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na prawdziwym jachcie. 17 czerwca 2012 roku żeglarze z Wyspiańskiego wraz z żeglarzami z Krzywoustego z Nakła wyruszą na kolejny wspólny rejs po Mazurach, który będzie podsumowaniem tych wszystkich szkoleń oraz sprawdzianem z opanowania wiedzy i zdobytych umiejętności z żeglarstwa.

zdjęcia z przygotowań 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj20
Wczoraj51
Tydzień139
Miesiąc1294
Wszystko138443

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42