KRZYWOUSTY I WYSPIAŃSKI – SZKOŁY POD ŻAGLAMI III żeglarska wyprawa Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich 17-23.06.2012 r.

17 czerwca 2012 roku to początek trzeciej wspólnej wyprawy żeglarskiej Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich uczniów Krzywoustego i Wyspiańskiego. Rejs ten był podsumowaniem cyklu szkoleń z żeglarstwa w ramach prowadzonych w szkołach kół żeglarskich i dofinansowany w ramach wspólnego projektu na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne przez Starostwo Powiatowe w Nakle pt.” Szkoły pod żaglami – Krzywousty i Wyspiański”, którego autorami byli Marcin Kuliński i Małgorzata Bielska-Pingot.

rejs06.12-2

   pozostałe zdjęcia z rejsu

 

 

Po szkoleniu teoretycznym przyszedł czas na sprawdzian z nauki wiązania węzłów żeglarskich, klarowania żagli, buchtowania lin, sterowania jachtem i poznawania topografii jezior mazurskich, czyli praktyka, która pozwoli nabyć młodzieży umiejętności techniki żeglowania.

Ponad 40 osobowa grupa adeptów żeglarstwa podjęła wyzwanie i wyruszyła z portu w Giżycku na swój szkoleniowy rejs. Pogoda zachęcała do pływania –słońce i lekki wiatr, to wymarzone warunki do żeglowania. Pierwszym portem na szlaku były Pieczarki, gdzie tradycyjnie odbywamy chrzest nowych adeptów żeglarstwa i tak też stało się tym razem. Pogodny wieczór, ognisko i śpiewy szant sprawiły, że wszyscy poczuli żeglarski klimat. Już pierwszej nocy pogoda zaczęła odgrywać pierwszoplanową rolę. Nocna burza przygnała na Mazury pogodę typowo żeglarską. Zaczęło wiać i padać, co trochę uprzykrzało nam życie ,ale nie przeszkadzało w dobrej zabawie i integracji. Płynąc jeziorami: Kisajno, Dobskie, Dargin, Kirsajty, Świecajty młodzież poznawała zasady jachtowego życia oraz zabytki krajobrazowo-przyrodnicze. Poznawała historie regionu zawijając do takich portów jak Sztynort czy Węgorzewo. Dotarła również na zabytkowy, malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Święcajty, cmentarz wojenny z 1914-1918, gdzie pochowani byli żołnierze niemieccy i radzieccy. Nieustannie zmieniająca się pogoda uniemożliwiła nam dotarcie do Mamerek.

I tak przez sześć dni armada 6 jachtów poznawała zakątki północnej części Wielkich Jezior Mazurskich. Dla wielu uczestników rejsu wyprawa ta była początkiem nowej przygody z żeglarstwem a dzięki wsparciu finansowemu przesz Starostwo Powiatowe w Nakle ta przygoda i szkolenie było możliwe do realizacji.

 

 

 

 

 

 

 

  

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj61
Tydzień0
Miesiąc1155
Wszystko138304

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 1, 89-200 Szubin, tel. (52) 384 99 42