W niedzielę 28 kwietnia 2013r. w sali bilardowej ZP MOAS w Szubinie rozegrane zostały I Mistrzostwa Szubina w Pool-bilard, których organizatorem było  koło bilardowe I LO w Szubinie oraz UKS Moasek. Celem zawodów była popularyzacja bilarda wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu Szubina i Nakła.

Turniej uroczyście otworzyli: pani Małgorzata Pingot opiekunka koła bilardowego I LO w Szubinie oraz pan Mariusz Rzadkiewicz opiekun sekcji bilarda w UKS Moasek .

Do zawodów przystąpiło 14 osób : w tym 4 zawodników z UKS Moasek, 1 reprezentant Gimnazjum nr 1 oraz 2 uczniów  z ZS w Szubinie  zaś pozostali uczestnicy to uczniowie I LO w Szubine działający w kole bilardowym Wyspiańskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że w turnieju uczestniczyła również 1  dziewczyna i  mimo że bilard jest postrzegany jako męski sport, ona pokazała, że może walczyć na równi z chłopakami  i ostatecznie zajęła V miejsce wśród męskiej 13nastki.

Turniej rozegrany został  systemem 2 KO według oficjalnych tabel turniejowych PZBil – dla 16 zawodników, gdzie dopiero druga przegrana eliminuje zawodnika z turnieju. W związku z tym ,że w zawodach startowało 14 osób, to dwójka startujących w turnieju mogła wylosować wolny los.

Wszystkie pojedynki aż do półfinałów zawodnicy rozgrywali do dwóch wygranych partii a jedynie finał rozegrali do trzech wygranych. Nie zabrakło emocji we wszystkich spotkaniach, zwłaszcza gdy wynik spotkania był 1:1.

Do półfinału awansowali bez przegranego spotkania Paszek Adrian-UKS Moasek i Karol Kostrzewski z I LO oraz  z jedną przegraną  Jakub Rogalski i Konrad Piekarski obaj  z UKS Moasek.
Pary półfinałowe :
K. Kostrzewski I LO- K. Piekarski  UKS Moasek  2:1 ( 0:1, 1:0, 1:0 )
A. Paszek UKS Moasek – J. Rogalski UKS Moasek 2:1( 1:0, 0:1, 1:0 ).

W finale spotkali się Adrian Paszek i Karol Kostrzewski . Ten pojedynek był ciekawy i emocjonujący zwłaszcza gdy w trzeciej partii przy stanie 1:1 K. Kostrzewski popełnia faul przy wbiciu czarnej bili,  przeciwnik ma białą z ręki i tym samym  kończy partię ustalając wynik spotkania na 2:1. Wydawałoby się, że zwycięży Adrian gdy tymczasem w czwartej partii spotkania  Karol doprowadza do remisu  2:2. Piąta partia zdecydowanie należała do Karola Kostrzewskiego z I LO i przesądziła o wyniku spotkania na 3:2  . Mistrzem turnieju  został Karol Kostrzewski z I LO w Szubinie, na II miejscu uplasował się Adrian Paszek z UKS Moasek.. Miejsce  III  w turnieju zajęli  Jakub Rogalski i Konrad Piekarski obaj z UKS Moasek. Statuetkę  dla zwycięzcy turnieju, nagrody rzeczowe  i dyplomy dla zwycięskiej czwórki wręczył prezes UKS  Moasek  pan Karol Roj. Fundatorem nagród był UKS Moasek , a  inicjatorem i sędzią  turnieju była p. Małgorzata Pingot-instruktor bilarda  i opiekun koła bilardowego  I LO w Szubinie.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

I miejsce Karol Kostrzewski  I LO Szubin

II m Adrian Paszek UKS Moasek

III m Jakub Rogalski i Konrad Piekarski UKS Moasek

V m Karolina Szramkowska i Szymon Staszak I LO Szubin

VII m Adrian Przybylski UKS Moasek i Patryk Stróżyński I LO Szubin

IX m Stróżyński Kamil i Adam Lipski z Gimnazjum nr 2 Szubin oraz Marcin Domiński i Rafał   Pingot I LO Szubin

XIII m  Adam Zieliński Gimnazjum nr 1 i Kamil Lipski I LO Szubin.

Organizator i uczestnicy turnieju dziękują serdecznie Dyrekcji  ZP MOAS w Szubinie za umożliwienie organizacji turnieju i udostępnienie sali bilardowej.